U3A BRISBANE

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

Class Timetable

Monday 24 February, Term 1



City Campus


9:00am
J150 Russian - Beginners, Vera Kochnieff, 97 Creek St Room 3 (9:00am to 10:15am)
J188 German Beginners A1/A2, David Cusack, 97 Creek St Room 4 (9:00am to 10:15am)
C120 Adobe Photoshop Elements - Beginners, Ben Lindeboom, 97 Creek St Computer Lab (9:00am to 10:30am)
F64 Canasta Card Game Variations, Beryl Hallett, 97 Creek St Room 5/6 (9:00am to 12:00pm)   (3 hours)
E02 Current Events, Lindsay Shepherd, 232 Adelaide St Room 11 (9:00am to 10:30am)
J190 Portuguese Elementary, Julieta Ferreira, 232 Adelaide St Room 12 (9:00am to 10:15am)
L55 Literature in Context, Margaret Hill, 232 Adelaide St Room 13 (9:00am to 10:15am)
J06 French Intermediate, Helen Hall, 232 Adelaide St Room 14 (9:00am to 10:30am)
F30 Cryptic Crosswords, Gaye McDonald, 232 Adelaide St Room 15 (9:00am to 10:30am)
N14 The Secrets of the Silver Screen, Jim Henry, 232 Adelaide St Room 16 (9:00am to 12:00pm)   (3 hours)
A78 Art - From Abstract Expressionism to Pop Art, Sheila Mackay, 232 Adelaide St Room 18 (9:00am to 10:15am)

10:45am
J35 Russian - Advanced, Vera Kochnieff, 97 Creek St Room 3 (10:45am to 12:00pm)
K08 Writing Clinic, Bronwyn Cozens, 97 Creek St Room 4 (10:45am to 12:00pm)
C168 Comprehensive Computer Course, Chris (Nobby) Hobbs, 97 Creek St Computer Lab (10:45am to 12:15pm)
Y09 Philosophy for Everyone, Lindsay Shepherd, 232 Adelaide St Room 11 (10:45am to 12:15pm)
J202 Portuguese Intermediate, Julieta Ferreira, 232 Adelaide St Room 12 (10:45am to 12:00pm)
J50 Thai - Thai for Beginners, Joe Smith, 232 Adelaide St Room 13 (10:45am to 12:00pm)
H20 More Great Moments in History 3500BC to the Present, Patrick Johnson, 232 Adelaide St Room 14 (10:45am to 12:00pm)
J106 French - Read a Novel (Group 1), Robert Ward, 232 Adelaide St Room 17 (10:45am to 12:00pm)
A79 Art - From Abstract Expressionism to Pop Art, Sheila Mackay, 232 Adelaide St Room 18 (10:45am to 12:00pm)

11:00am
F28 Cryptic Crosswords Advanced - Continuing Class, Sarah Davies, 232 Adelaide St Room 15 (11:00am to 12:00pm)

12:15pm
F59 Chess, Paul Lockley, 232 Adelaide St Room 11 (12:15pm to 3:15pm)   (3 hours)

12:30pm
H51 History - England in the 15th Century, Maureen Lillie, 97 Creek St Room 3 (12:30pm to 1:45pm)
J166 Mandarin Intermediate (2), Fay Lee, 97 Creek St Room 4 (12:30pm to 1:45pm)
C07 Guide to Manage your Windows Computer, keeping it and your Data Secure, Keith Catts, 97 Creek St Computer Lab (12:30pm to 2:00pm)
F01 500, Catherine Bateman, 97 Creek St Room 5/6 (12:30pm to 1:45pm)
Y03 Early Buddha Dhamma, Doug Phillips, 232 Adelaide St Room 12 (12:30pm to 1:45pm)
J136 English for Speakers of Other Languages - Intermediate or higher, Mary Denver, 232 Adelaide St Room 13 (12:30pm to 1:45pm)
J89 Italian - Advanced Conversation, Olga Colavitti, 232 Adelaide St Room 14 (12:30pm to 1:45pm)
F51 Cryptic Crosswords for Absolute Beginners, Sarah Davies, 232 Adelaide St Room 15 (12:30pm to 1:30pm)
H08 Lets Talk about the Real Cleopatra, Fiona Hooper, 232 Adelaide St Room 16 (12:30pm to 1:45pm)
K04 The Writing Group, Findlay McKechnie, 232 Adelaide St Room 17 (12:30pm to 1:45pm)
B17 Fats - What you need to know about Fats, Yvonne Webb, 232 Adelaide St Room 18 (12:30pm to 1:45pm)

2:00pm
J14 Spanish for Absolute Beginners, Sally Steffens, 97 Creek St Room 4 (2:00pm to 3:15pm)
F70 Cards - 500 for Beginners, Alan Don, 97 Creek St Room 5/6 (2:00pm to 3:15pm)
K24 Biography - How to Read and Write a Biography, Yvonne Webb, 232 Adelaide St Room 12 (2:00pm to 3:15pm)
J226 Spanish - More Introduction, Chris (Nobby) Hobbs, 232 Adelaide St Room 14 (2:00pm to 3:15pm)
J103 French Intermediate, Bert Choolun, 232 Adelaide St Room 15 (2:00pm to 3:15pm)
M42 Music of the Major Composers, Ian Lipke, 232 Adelaide St Room 16 (2:00pm to 3:15pm)
T08 Travel Discussion Group, Annette Lee, 232 Adelaide St Room 18 (2:00pm to 3:15pm)

2:15pm
C10 Introduction to Music and Video Streaming Media Services, Ben Lindeboom, 97 Creek St Computer Lab (2:15pm to 3:45pm)

City Precinct


10:00am
J02 Russian - Colloquial, Anastasia Stoopman, Brisbane Square Library (10:00am to 11:15am)

11:30am
F08 Cryptic Crosswords, Gaye McDonald, Brisbane Square Library (11:30am to 1:00pm)

Logan District


9:00am
A67 Logan North Artists, Linda Tucker, Logan North Library
B112 Tai Chi for Seniors - Intermediate, Mary Langler, Berrinba Wetlands Interpretive Centre (9:00am to 10:30am)

9:30am
A77 Drawing and Painting Group, Julie Parkinson, Beenleigh Neighbourhood Centre (9:30am to 12:30pm)   (3 hours)

11:00am
J165 Spanish Basic Continuing, Hilda Cranston, Logan Hyperdome Library (11:00am to 12:30pm)

12:00pm
H36 History, Bryan Hoar, Logan North Library (12:00pm to 1:30pm)

12:30pm
J195 Spanish Basic Beginners, Hilda Cranston, Logan Hyperdome Library (12:30pm to 2:00pm)

1:00pm
J161 Italian, Anne Santangeli, Marsden Library (1:00pm to 3:00pm)   (2 hours)

1:45pm
X119 Birds up Close, Trixie Benbrook, Logan North Library (1:45pm to 3:15pm)

2:15pm
J215 Mandarin for Beginners, Sue Jiang, Logan Hyperdome Library (2:15pm to 3:45pm)

3:30pm
J49 Spring into French (beginners), Peter Mason, Logan North Library (3:30pm to 5:00pm)

Southside


9:30am
F09 Mahjong for Fun, Carolyn Williams, Holland Park Library (9:30am to 12:00pm)   (2.5 hours)

10:00am
B01 Colonial / Heritage / Bush Dance, Jan Orloff, Uniting Church, Yeronga (10:00am to 12:00pm)   (2 hours)

1:00pm
J01 Italian - Second Year, Kevin Mahoney, The Village (1:00pm to 2:30pm)
B14 Aquarobics for Seniors C, Suzanne Marshall, Dunlop Park Memorial Swimming Pool (1:00pm to 2:15pm)

Northside


10:00am
P08 Digital Photography - Beyond Point-and-Shoot, Peter Hardie, Grange Library (10:00am to 12:00pm)   (2 hours)

1:00pm
J163 Italian - Continuing students, Remo Boccabella, Ashgrove Library (1:00pm to 2:30pm)

Westside


9:30am
A04 Art Group, John Findlay, Moggill Uniting Church (9:30am to 11:30am)   (2 hours)

2:00pm
L73 Australian film history., Elizabeth Woolaston, Kenmore Library (2:00pm to 3:30pm)

Wynnum


1:00pm
Y05 Philosophy Ancient and Modern, David Anderson, Wynnum Library (1:00pm to 3:00pm)   (2 hours)

2:00pm
P04 Flash Photography, Alan Beswick, Wynnum Library (2:00pm to 4:00pm)   (2 hours)