U3A BRISBANE

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

Class Timetable

Tuesday 18 June, Term 2



City Campus


9:00am
J211 Spanish for Beginners, Nora Castillo, 97 Creek St Room 3
C138 Exploring Windows 10 - 1809, Gwenn Ball, 97 Creek St Computer Lab
Y20 History of Ideas, Krystyna Soler, 232 Adelaide St Room 12
L75 The Forms of Poetry, Mary Mahon, 232 Adelaide St Room 13
Y19 Thinking About Issues, Garth Sherman, 232 Adelaide St Room 14
J170 German Beginners A2, David Cusack, 232 Adelaide St Room 15
H24 History through the Ages, Alan Walpole, 232 Adelaide St Room 16
N12 Classic Movies, Rosalyn Gresshoff, 232 Adelaide St Room 18

9:30am
F58 Bridge, Social Bridge, Alice Ellaway, 232 Adelaide St Room 11  (2.5 hours)

10:30am
F65 Canasta Card Game Variations, Beryl Hallett, 97 Creek St Room 5/6

10:45am
X76 Theatre Through the Ages, Jane Lock, 97 Creek St Room 3
U04 Psychology - Theories and Applications in Everyday Life, Dr Sally Lai, 97 Creek St Room 4
C02 PowerPoint Introduction, Peter Jones, 97 Creek St Computer Lab
Y21 Carl Gustav Jung - Dreams, Symbols, Archetypes, Krystyna Soler, 232 Adelaide St Room 12
H38 Great Civilizations of the Ancient World, Bill Nichols, 232 Adelaide St Room 13
E31 Dangerous Ideas to Challenge Us, Garth Sherman, 232 Adelaide St Room 14
J181 German Book Reading, David Cusack, 232 Adelaide St Room 15
J176 French Internet Class, Debra McPhee, 232 Adelaide St Room 16
F72 Sudoku Intermediate, Donal O'Sullivan, 232 Adelaide St Room 17
S12 Science and the Big Issues of our Time, Martin Gellender, 232 Adelaide St Room 18

12:15pm
M40 Beethoven's Piano Sonatas, Ian Lipke, 232 Adelaide St Room 14
E01 A Current Affair, Ray Bricknell, 232 Adelaide St Room 18

12:30pm
F65 Canasta Card Game Variations, Beryl Hallett, 97 Creek St Room 4  (2.5 hours)
C138 Exploring Windows 10 - 1809, Gwenn Ball, 97 Creek St Computer Lab
F38 Mahjong, Ronda Marshall, 97 Creek St Room 5/6
K18 The Writers Toy Box - Continuing, Charlie Strachan, 232 Adelaide St Room 11
H07 British History, Judy Catts, 232 Adelaide St Room 13
B101 Mindfulness and Metta Practice for Elders, Georgia Cummings, 232 Adelaide St Room 15
H18 Russian History Literature and Culture, David Truman, 232 Adelaide St Room 16
F73 Cryptic Crosswords - Beginners, Gaye McDonald, 232 Adelaide St Room 17

2:00pm
T01 Calligraphy, Caroline Milne, 97 Creek St Room 5/6
L02 Dante's Purgatory, Drina Oldroyd, 232 Adelaide St Room 12
K02 The Writers Toy Box - Beginners Class, Charlie Strachan, 232 Adelaide St Room 13
J85 Italian - Intermediate, Jocelyn Giordano, 232 Adelaide St Room 14
J19 Spanish Book Reading, Sally Steffens, 232 Adelaide St Room 15
J13 Mandarin Beginners, Fay Lee, 232 Adelaide St Room 17
E05 Macro (World) Economics, Ray Bricknell, 232 Adelaide St Room 18

City Precinct


10:00am
J29 Japanese Language, Shinko Hardy, State Library  (2 hours)
M33 The King of Instruments, Steven Nisbet, St Andrews Uniting Church

Logan District


9:15am
M38 Guitar Class - Acoustic & Electric, Peter Petersen, Logan North Library

9:30am
Y13 Philosophical Discussion, Jim Ancliffe, Contact tutor for details  (2 hours)

10:00am
B91 Advancing in Tai Chi Group 1, Cheryl Smith, Contact tutor for details of venue etc
L66 Creative Writing Year 3, Eileen Sullivan, Beenleigh Neighbourhood Centre

11:00am
P24 Digital Moviemaking Class - NEW, Bill Bohlen, Logan North Library

12:30pm
F61 Mah Jong, Lea King, Marsden Library  (2.5 hours)

1:00pm
J162 French Intermediate, Cherie Ng, Logan North Library

1:30pm
A66 Exploring Art and Painting, Monika Picton, Browns Plains Library  (2.5 hours)
F07 Canasta Card Game and Variations (Bolivia and Take 5), Loretta Allen, Beenleigh Neighbourhood Centre

3:15pm
J199 Indonesian Group, Edie Kelly, Logan Hyperdome Library

Southside


7:00am
B26 Let's Walk, Dulcie Haydon, Consult tutor for details

12:00pm
B04 Aquarobics for Seniors A, Suzanne Marshall, Dunlop Park Memorial Swimming Pool

3:30pm
J20 French Elementary, Wendy Collins, Carindale Library

Westside


9:30am
A54 Art Group - Westside, Suzanne Bones, James Ommaney Retirement Village  (2.5 hours)

Wynnum


9:30am
K16 Wynnum Creative Writers, Val Gadd, Wynnum Library  (2 hours)

12:00pm
J22 Spanish - An Introduction, Chris (Nobby) Hobbs, Wynnum Library  (2 hours)