U3A BRISBANE

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

Class Timetable

Friday 25 October, Term 4



City Campus


9:00am
J63 Latin - Advanced, Paul Ivory, 97 Creek St Room 3
H03 History of Religion in Australia, Heather Griffin, 97 Creek St Room 4
C136 MS Excel 2016, Joan Mackay, 97 Creek St Computer Lab
A82 Budding Artist Group, Norma Newsome, 97 Creek St Room 5/6  (3 hours)
S05 Can the Paranormal and Science Co-exist, Richard Tracey, 232 Adelaide St Room 12
J68 Latin - Advanced, Paul York, 232 Adelaide St Room 13
J03 German for Beginners - Continuing, Roger Jones, 232 Adelaide St Room 14
J159 Japanese - Introduction to the Japanese Language, Continuing, Lesley Brandis, 232 Adelaide St Room 15
H27 Modern History, Robert Hill, 232 Adelaide St Room 16
F04 Cryptic Crosswords - Intermediate 1, Jennifer Nunn, 232 Adelaide St Room 17

9:30am
B45 Qi Gong for Seniors, Kay Andersen, 232 Adelaide St Room 11

10:30am
J128 Latin - Level 5, Yvonne McGann, 97 Creek St Room 4

10:45am
J12 Latin Level 3, Susan Treloar, 97 Creek St Room 3
C137 MS Word 2016, Joan Mackay, 97 Creek St Computer Lab
L06 Dante's Purgatory (2), Drina Oldroyd, 232 Adelaide St Room 11
J189 Latin - Medieval, Christopher Burke, 232 Adelaide St Room 13
J27 German for Beginners - Continuing, Roger Jones, 232 Adelaide St Room 14
J98 French Advanced Conversation, Ann Pavett, 232 Adelaide St Room 15
H02 History, The British in Africa - 20th Century, Roger Scott, 232 Adelaide St Room 16
F05 Cryptic Crosswords - Intermediate 2, Jennifer Nunn, 232 Adelaide St Room 17
B72 Health and Medical Topics, Ewan Nixon, 232 Adelaide St Room 18

11:00am
J30 Latin Advanced, Dr Michael Kelly, 232 Adelaide St Room 12

12:00pm
J158 Latin - Level 4, Yvonne McGann, 97 Creek St Room 4

12:15pm
M25 Opera Appreciation, Kay Andersen, 232 Adelaide St Room 11

12:30pm
J04 Japanese, Basic Japanese - Continuation class, William Bishop, 97 Creek St Room 3
C06 Photobooks and other photo crafts, Cecelia Woodhouse, 97 Creek St Computer Lab
J207 Latin - Level 2, Susan Treloar, 97 Creek St Room 5/6
B75 Mindfulness and Metta Practice for Elders, Georgia Cummings, 232 Adelaide St Room 13
D11 Share Trading, John Van Der Werff, 232 Adelaide St Room 15  (2.5 hours)
H19 History Enquiry and Analysis, Richard Lock, 232 Adelaide St Room 16

2:00pm
A10 Art - Pencil Portraitures, Geraint Morgan, 97 Creek St Room 4
A83 Art - Pencil and Charcoal Portraiture, Carol Owens, 97 Creek St Room 5/6
M37 Choir, Margaret Ganderton, 232 Adelaide St Room 11
P02 Digital Photography, Mike Bryan, 232 Adelaide St Room 13
K03 Writing Family History, Robert Adamson, 232 Adelaide St Room 14
H15 History Review, John Rothwell, 232 Adelaide St Room 16

City Precinct


10:00am
J17 Japanese Intermediate, Rose Murray, State Library

Logan District


9:00am
C155 Adobe Photoshop CC advanced, Sheila Radcliffe, Logan North Library  (2 hours)
J214 Spanish Beginners, Ae Sook Mankiewicz, Beenleigh Neighbourhood Centre

10:00am
J221 Basic Spanish Beginners Continuing, Hilda Cranston, Logan Hyperdome Library  (2.5 hours)

11:00am
X09 Experiencing China, Bryan Iles, Logan North Library
J167 Spanish Beginners Continuing, Ae Sook Mankiewicz, Beenleigh Neighbourhood Centre

12:00pm
M29 Guitar Group, Terry O'Connor, Beenleigh Neighbourhood Centre

1:30pm
J70 French Class, Joan Mooney, Beenleigh Neighbourhood Centre  (2 hours)

Northside


9:00am
F75 Learn to play Mahjong - the Chinese way, Hedi Trask, Toombul Croquet Centre  (3 hours)

Wynnum


9:30am
A07 Calligraphy, Judith Talbot, Wynnum Library  (2.5 hours)